Tűzvédelmi szabályzat


Mi az a tűzvédelmi szabályzat és mely vállalkozásoknak kell rendelkeznie?

 

A tűzvédelmi szabályzat célja, hogy egy egységes belső szabályozás által, meghatározza, az üzemeltetett vállalkozás tűzvédelmmel kapcsolatos jogait és kötelezettségeit, a munkáltató és a munkavállaló részére.

 

A 1996. évi XXXI. törvény 19. § (1) értelmében, a gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek, a jogi személyeknek, a jogi és a magánszemélyek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteinek, ha a munkavégzésben részt vevő családtagokkal együtt ötnél több munkavállalót foglalkoztatnak, vagy ha ötvennél több személy befogadására alkalmas létesítményt működtetnek, illetve a fokozottan tűz- és robbanásveszélyes besorolás esetén és kereskedelmi szálláshelyeken tűzvédelmi szabályzatot kell készíteniük.

 

Tehát azoknak a vállalkozásoknak kell rendelkeznie tűzvédelmi szabályzattal amelyek:

- 5-nél több munkavállalót foglalkoztatnak

- 50-nél több személy egyidejű befogadására alkalmas létesítményt működtetnek

- kereskedelmi szálláshelyet üzemeltetnek

- tűz és robbanásveszélyes létesítményt üzemeltetnek

 

A tűz egy olyan elemi jelenség, amely váratlanúl és egy bizonyos méret fölött, kiszámíthatatlan anyagi vagy személyi károkat tud okozni.

 

Az esetleges tűzesetet, hogyan és milyen módon kezeli a személyzet, ahhoz nagyban hozzájárul, hogy rendelkezik-e a cég tűzvédelmi szabályzattal és ismerik-e a felelősök a veszélyhezetben aklalmazandó teendőket.

 



Oktatás

 

A tűzvédelmi szabályzat tartalmát, továbbá a tűz létrejöttekor alkalmazandó protokoll-t minden munkavállalónak oktatás keretén belül el kell sajátítani.


A szabályzatban foglaltakat a munkáltató a munkavállalókkal köteles ismertetni, amely történhet elektronikus úton is. Az oktatás megtörténtét oktatási naplóban kell rögzíteni, és azt az érintettek aláírásával vagy elektronikus oktatás esetén munkavállalónként azonosíthatóan igazolni kell.

A munkáltatónak gondoskodnia kell arról, hogy a gazdálkodó szervezettel kapcsolatba kerülők (külső munkavállalók, szállóvendégek stb.) - a rájuk vonatkozó mértékben - a szabályzat tartalmát megismerjék.



 

Felülvizsgálat


A tűzvédelmi szabályzatot, a rendeltetésszerű tevékenység megkezdése előtt el kell készíteni és a tevékenység megkezdésének időpontjától az alkalmazását el kell rendelni.

Tartós próbaüzem esetén - legfeljebb hat hónapos időtartamra - ideiglenes szabályzat készíthető. A próbaüzem befejezése után 30 napon belül kell a szabályzatot végleges formában kiadni.


A szabályzatot a tűzvédelmi helyzetre kiható változás esetén legkésőbb a változástól számított 30 napon belül úgy kell átdolgozni, hogy az naprakész legyen.

Jogszabály változás esetén aktualizálni kell a tűzvédelmi szabályzatot!

A 2020.01.25.-e előtt készült szabályzatot felül kell vizsgálni!





Az online oktatás előnyei



Korszerű
Többször megoldható a teszt elégtelen esetén
Könnyen érthető és elérhető tananyag



Hatékony 
Nincs időponthoz vagy helyszinhez kötve
Akár otthon vagy utazás közben is meghallgatható
Költség kímélő



Egyéni
Egyénileg végezhető
Nem szügséges a teljes személyzetet összehívni



Jogkövető
Tökéletesen megfelel a jogszabályi előírásoknak
Minden munkatárs oktatása megtörténik időben, még a munkába állás előtt


Tovább az árakhoz!





Jogi háttér

30/1996. (XII. 6.) BM rendelet
a tűzvédelmi szabályzat készítéséről



Ellenörző hatóság

Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság